• +90 (552) 247 3335
  • Teşvikiye Mahallesi | Vali Konağı Caddesi | No:86/A | Şişli/İstanbul
  • Pzt - Cmt: 09:00 - 19:00

Lamina Porselen Kaplama (Yaprak Porselen)

Lamina Porselen Kaplama (Yaprak Porselen)

Lamina porselen kaplama, dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılan porselenlerdir. Dişlerin ön yüzeylerinden çok hafif bir aşındırma yapılarak uygulandığı için, sağlam diş dokusunun en az kaybedildiği yöntemdir. İnce ve saydam bir yapıda oldukları için dişlerin doğal görünümüyle birebir uyum sağlarlar. İnce bir yapıya sahip olmalarına rağmen, oldukça dayanıklıdır ve kolay kolay kırılmazlar.
8
01. Lamina Porselen kaplamanın avantajları nelerdir?
-Kısa sürede doğal ve sağlıklı bir görünüş elde edilir. -Renkleşme yapmayan, sağlam malzemeden üretilirler. -Kahve, çay gibi etkenlerle renk değiştirmez. -Aşınmaya karşı direnci yüksektir. -Yüzeyi oldukça pürüzsüz olduğu için diş taşı oluşumunu minimuma indirir. -Germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yüksektir.
02. Lamina porselen kaplamalar kimlere uygulanabilir?
-Dişleri aralıklı olanlara, -Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde, -Ön dişlerde aşınma veya kırık olan durumlarda, -Ön bölgelerdeki çürüklerin tedavisinde, -Ön bölgedeki dişlerin boyunu uzatmak amacıyla, -Kalıtsal yapı bozukluklarında, Yapısal formu kötü olan dişlerde.
03. Lamina porselen kaplamalar kimlere yapılmaz?
-İleri derecede diş eti çekilmelerinin olduğu durumlarda, -Çene bozuklukları olan kişilerde, -Diş sıkma problemi olan hastalarda.
04. Lamina porselen kaplamalar nasıl yapılır?
Tedavide ilk aşama ağız içinden ölçü alınmasıdır. Alınan ölçüye uygun olarak hazırlanan model üzerinde laboratuvarda mock-up adı verilen testler yapılır. Hasta ile model üzerinde karar verildikten sonra dişler işlem için hazırlanır. Uygulanacak diş sayısına göre uygulama süresi farklılık göstermekle birlikte, kısa sürede dişler hazırlanır. Geçici kaplamalarla uyum süreci kontrol edilir, sorun yaşanmaması halinde son düzenlemeler yapılır ve gerçek porselenlerin yapımına başlanır.Hazırlanan laminalar, özel bir yapıştırıcı ile dişlere sabitlenir ve aynı gün kullanılmaya başlanabilir.