• +90 (552) 247 3335
  • Teşvikiye Mahallesi | Vali Konağı Caddesi | No:86/A | Şişli/İstanbul
  • Pzt - Cmt: 09:00 - 19:00

Blog

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı hastaların cinsiyetine, yüz hatlarına, dudak şekline ve en önemlisi hastaların estetik beklentileri doğrultusunda yapılan diş hekimliği hizmetidir. Özellikle son yıllarda hastaların estetik kaygıları ile daha fazla talep gören gülüş tasarımı, en fazla uygulanan diş hekimliği hizmetleri arasında yer almaktadır. Gülüş tasarımı ile hastaların istediği estetiğin sağlanmasının yanında diş dokusunun ve sağlığının da düzeltilmesi amaçlanır. Diş eti tedavileri, diş beyazlatma işlemi, estetik diş kaplamaları, yüze uygun diş boyunun belirlenmesi ve ayarlanması, dudakların istenilen şekillendirilmeleri gülüş tasarımı dahilinde yapılan işlemlerdir. Gülüş tasarımının en güzel yanı ise hastaların istedikleri gülüşe kavuşmaları sonucunda özgüvenlerini kazanmalarıdır.

Gülüş tasarımı hangi işlemleri içerir?

Gülüş tasarımı yaparken hastaların estetik beklentileri doğrultusunda hareket edilirken gerekli olan diş tedavileri de yapılır. Her hastanın farklı estetik beklentileri ve gereksinimleri olacağından yapılacak olan bu işlemler kişiye özel olarak belirlenir ve uygulanır. Gülüş tasarımında hastaların beklentileri dışında yaşı, cinsiyeti, yüz hatları da dikkate alınır.

Gülüş tasarımı uygulamasının kapsadığı tedaviler arasında sorunlu dişlerin tedavisi, diş eti operasyonları, diş beyazlatma işlemi, diş eksiklikleri var ise implantlar ile giderilmesi, estetik diş kaplamaları ve ortodontik tedaviler sayılabilir.

Gülüş tasarımı yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Gülüş tasarımı yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken nokta hastaların beklentileri ve memnuniyetidir. Tedavi planlaması yapılırken hastaların şikayetçi olduğu noktalar iyice tespit edilmelidir. Tedavi sürecinde de hastayla sürekli iletişim halinde olarak tedavinin seyri hakkında hasta bilgilendirilmelidir. Bunun dışında gülüş tasarımı yapılırken hastanın yaşı, cinsiyeti, dişlerinin boy uzunluğu, diş eti özellikleri, dudak yapısı ve dudak ile dişlerin uyumuna dikkat edilir.

Gülüş tasarımı yapılırken yüz şekline dikkat edilmeli midir?

Gülüş tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de hastanın yüz şeklidir. Estetik bir gülüş elde etmek için hastanın dişleri ile yüz şeklinin belli bir uyum içinde olması gerekmektedir. Özellikle dişlerin formu belirlenirken hastanın cinsiyeti de göz önüne alınır. Kadınlarda daha estetik formda olan oval dişler tercih edilirken, erkek hastalarda daha köşeli diş formları tercih edilir.