• +90 (552) 247 3335
  • Teşvikiye Mahallesi | Vali Konağı Caddesi | No:86/A | Şişli/İstanbul
  • Pzt - Cmt: 09:00 - 19:00

Dijital Gülüş Tasarımı ve Protez

Dijital Gülüş Tasarımı ve Protez

Dijital diş hekimliğinin en önemli avantajlarından biri, estetik gülüş tasarımı yapabilmesidir. Planlamanın yapıldığı seansta hastanın tedavi sonunda nasıl görüneceğinin sunulması, hem hasta hem de hekim açısından faydalı olmaktadır. Dijital diş hekimliği, hastanın beklentilerinin anlaşılmasını kolaylaştırır.
852021-11-09-074320
01. CAD/CAM nedir?
CAD/CAM (Computer Aidet Design-Computer Aidet Manufacturing) yani Bigisayar Destekli Tasarım-Bilgisayar Destekli Üretim’dir. CEREC ise, diş hekimliği için geliştirilmiş, 3 boyutlu, bu iki teknik konsepti bir araya getiren, bilgisayar desteği ile çalışan tasarım ve üretim cihazıdır. 3 boyutlu olması ile incelenen bölgenin hem iç hem de dış yüzeyinin şekli hakkında bilgi sahibi olunur.
02. CAD/CAM sistemi ile tedavi süreci nasıldır?
İlk olarak dijital tarama ile işlem yapılacak dişler, 3 boyutlu olarak taranır ve bilgisayara aktarılır. Bilgisayara aktarılan görüntüler 3 boyutlu hale getirildikten sonra, dişe uygun tasarım yapılır. Sanal olarak aşındırma, ekleme, kontür değişikliği bu aşamada yapılabilir. Tasarım bittikten sonra, uygun boyutta ve renkte blok seçilir. Bu blok mikro torna cihazı ile freze edilerek, tasarlanan diş formu elde edilir. Son aşama da, elde edilen diş formunun cilalanması, renklendirilmesi ve galazelenmesi işlemidir. Bu işlem için ileri teknoloji fırınlar kullanılır. CAD/CAM sistemi ile ölçü alımı, tasarım ve üretim tek seansta bitirilebilmektedir.