• +90 (552) 247 3335
  • Teşvikiye Mahallesi | Vali Konağı Caddesi | No:86/A | Şişli/İstanbul
  • Pzt - Cmt: 09:00 - 19:00

Gömülü Dişlerin Çekimi

Gömülü Dişlerin Çekimi

Gömülü diş, çıkma vakti geçmesine rağmen, çıkması gereken yere çıkmamış dişlere denir. Gömülü dişler tamamen çene kemiğinin içinde kalabileceği gibi, bir kısmı görünü kalan kısmı diş eti altında da kalabilir.
7922021-07-04-203214
01. Dişler neden gömülü kalır?
Genetik faktörler, Çene darlığı nedeniyle sürecek yer olmaması, Komşu dişlerin yer değiştirmesi sebebiyle dişin önünün kapanması, Süt dişlerinde var olan enfeksiyonun tedavi edilmemesi sonucunda oluşan iltihabın sürmeyi durdurması.
02. Gömülü dişler neden alınmalıdır?
Ağızda kist ve tümör oluşumunu engeller. Düzgün diş sıralanmasını sağlar. Gömülü dişlerden kaynaklanan diş kayıplarının önüne geçilir.
03. Gömülü dişler alındıktan sonra morarma, ağrı ve şişlik olur mu?
Operasyon sırasında çevre kemik dokulara baskı oluşturulduğundan dolayı, operasyon sonrasında morarma, ağrı, şişlik görülebilir. Bu sorunları minimuma indirmek için, doktorun verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalı, buz kompresi uygulanmalıdır.
04. Gömülü dişler alındıktan sonra nelere dikkat edilmelidir?
Operasyon sonrası ilk 24 saat diğer tarafla yemek yenmelidir. Operasyon sonrası ilk 2 saat bir şey yenilip içilmemelidir. Daha sonrasında ise yumuşak gıdalar tüketilmelidir. İlk 24 saat sigara ve alkol tüketilmemelidir. İlk 24 saat dışarıdan buz torbası ile kompres uygulanması şişliği azaltır. Yedinci günden önce dikişler alınmamalıdır. Yara yeri tamamen iyileşene kadar kan sulandırıcı ilaç kullanılmamalıdır.