Pzt - Cmt: 09:00 - 19:00
Bizi Arayın +90 (552) 247 3335
Adres Vali Konağı Cad. Şişli/İstanbul

Çene Kistleri ve Tümörleri

Çene Kistleri ve Tümörleri

Çene kistleri, yumuşak dokuya yerleşmiş içleri sıvı ya da yarı sıvı materyal bulunan patolojik boşluklardır. Oldukça yavaş büyüyen lezyonlardır. Geç teşhis edildiğinde çene kemiğinde ciddi harabiyete sebep olurlar.
Toothache

Sıkça sorulan sorular ve cevapları :

Çene kistleri ilk başta bulgu vermeyebilir. Bulunduğu bölgede meydana gelen şişlik sebebiyle fark edilir. Kistin olduğu bölgede enfeksiyon varsa ağrı oluşur. Çene kemiğindeki kistin ilerlediği ve sinire baskı yaptığı durumlarda alt dudakta uyuşukluk olabilir. Fark edilmeyen ve ilerleyen kistlerde dişlerde sallanma görülebilir. Doğru tanı için radyolojik, histopatolojik ve klinik bulgular detaylı olarak değerlendirilmelidir., Çene kistleri ilk başta bulgu vermeyebilir. Bulunduğu bölgede meydana gelen şişlik sebebiyle fark edilir. Kistin olduğu bölgede enfeksiyon varsa ağrı oluşur. Çene kemiğindeki kistin ilerlediği ve sinire baskı yaptığı durumlarda alt dudakta uyuşukluk olabilir. Fark edilmeyen ve ilerleyen kistlerde dişlerde sallanma görülebilir. Doğru tanı için radyolojik, histopatolojik ve klinik bulgular detaylı olarak değerlendirilmelidir.

Kist tedavilerinde ilaçlar sonuç vermeyebilir. Ameliyat gerektirir. Ameliyat sırasında kistler bütün olarak çıkarılır ve bazı durumlarda ilave destek tedaviler uygulanabilir., Kist tedavilerinde ilaçlar sonuç vermeyebilir. Ameliyat gerektirir. Ameliyat sırasında kistler bütün olarak çıkarılır ve bazı durumlarda ilave destek tedaviler uygulanabilir.

Ağız hijyenine önem verilmelidir. Ameliyat bölgesine zarar verecek hareketlerden kaçınılmalıdır. Ameliyat yeri iyileşene kadar yumuşak gıdalarla beslenilmelidir. Doktorun verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır., Ağız hijyenine önem verilmelidir. Ameliyat bölgesine zarar verecek hareketlerden kaçınılmalıdır. Ameliyat yeri iyileşene kadar yumuşak gıdalarla beslenilmelidir. Doktorun verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.
SİZİN İÇİN BURADAYIZ

RANDEVU OLUŞTUR

HASTA MEMNUNİYETİ ÖNCELİĞİMİZ…

Neden Klinik Nişantaşı?

Kolay Randevu

Hastalarımızın bize en kolay şekilde ulaşması için tüm iletişim kanallarımızı açık tutuyoruz.

Gönülden Çalışıyoruz

Gönülden Çalışıyoruz En güzel gülüşe sahip olabilmeniz için diş sağlığınız için gönülden çalışıyor ve memnuniyetinizi önemsiyoruz.

Yanınızdayız!

Kliniğimizde hafta sonları ve tatil günlerinde, günün herhangi bir saatinde acil diş sorunlarınızı çözmeye hazırız.